Az elmúlt hetekben három csecsemő tragikus halálának híre járta be a nemzetközi és hazai sajtót. A gyermekek halála egy bizonyos Infantino márkájú táskaszerű hordozóeszköz használatához köthető. A tragikus balesetek kapcsán cikkekben, híradásokban, tévériportokban figyelmeztettek a babahordozás lehetséges veszélyeire, és többen megkérdőjelezték a babahordozás biztonságosságát.
Több ezer éves tapasztalat és több évtizednyi tudományos kutatómunka bizonyítja, hogy a hordozás a babák elemi szükséglete, biztonságos a gyermekek és a hordozó személy számára is, amennyiben megfelelő a hordozásra használt eszköz, és azt rendeltetésszerűen alkalmazzák.
Melyek a megfelelő babahordozó eszközök?
Mielőtt babahordozót vásárolunk, célszerű alaposan tájékozódni, hogy a kiszemelt eszköz megfelel-e a legmagasabb minőségi követelményeknek mind tervezését, mind gyártását tekintve. A megfelelő hordozóeszközben a baba feje, háta, gerince, csípője épp annyira van megtámasztva, amennyire arra fejlődési szakaszában szüksége van.
A német “Öko-test” magazin 1998-ban végzett vizsgálatot a hordozóeszközökről. Huszonnyolc hordozót vizsgáltak meg, ezek közül mindössze öt kapta meg az „ajánlott” minősítést. Közülük négy hordozókendő volt. (Az egyéb hordozóeszközök hibája elsősorban a különböző támasztási lehetőségek megoldatlansága volt.)
A hordozókendő ideális babahordozó eszköz, mely sokoldalúan használható újszülött kortól a gyermek kb. 4 éves koráig elöl- csípőn- és háton hordozásra. A kendőben való helyes hordozás segíti a baba egészséges ortopédiai, neurológiai és pszichológiai fejlődését. A babahordozás megkönnyíti a hétköznapokat: a közlekedést, a házimunkát, a szabadidős tevékenységeket.
Hogyan hordozzunk helyesen?
Ha sikerült kiválasztani a megfelelő eszközt, akkor annak rendeltetésszerű és anatómiailag helyes használatára is figyelni kell:
- A gyermek lehetőleg függőleges helyzetben, kellő magasságban legyen a hordozóeszközben, és szorosan simuljon hordozójához (bármerre dőlünk/fordulunk, a baba teste ne távolodjon el a miénktől). Ez a testhelyzet biztosítja a szabad légutakat.
- A kicsi hátát ölelje körül a hordozóeszköz, így megfelelően tartja a gerincét (amennyiben kellően szoros is a kötés).
- Ha a baba nem tartja még a fejét, akkor a hordozó(kendő) szárával kell megtámasztani a tarkóját.
- A gyermek lábai terpeszben legyenek, a térdei behajlítva. A hordozóeszköz térdhajlattól térdhajlatig érjen, támassza alá a combokat is, ne csak a popsit! Ez a pozíció segíti az egészséges csípőfejlődést.
- A baba mindig felénk nézzen hordozás közben!
- Az elölhordozás kb. 4 hónapos korig javasolt. Ha a baba eléri az 5-7 kilós súlyt, akkor a hordozó személy egészsége szempontjából a csípőn és háton hordozás ajánlott.
Ne fordítsd a babát arccal kifelé csak azért, hogy jobban lásson. Ez nem tesz jót a gerincének, a medencefejlődést sem segíti, és pszichológiailag is megterhelő egy kisbabának. Amikor pl. túl sok inger éri, elfárad vagy megijed, nem tud odabújni a szülőhöz. Ha úgy érzed, babád többet szeretne látni, a csípőn- vagy háton hordozás a megoldás.
A legtöbb jó hordozóeszköz lehetővé teszi, hogy a babát elöl, csípőn és háton is tudjuk benne hordozni. Érdemes tudni, hogy minél többféle hordozási pozíciót biztosít a hordozóeszközünk, annál nagyobb a szabadságunk és lehetőségünk, hogy megtaláljuk azt a hordozási módot, ami igazán kényelmes nekünk és a kisbabánknak is.
Az elmúlt hetekben a hazai sajtó sokat foglalkozott a babahordozás biztonságosságával. Több cikk jelent meg a témával kapcsolatban, híradások, tévériportok készültek, de egyik sem szólaltatott meg valóban hozzáértőt: babahordozási tanácsadót – pedig ma már Magyarországon is vannak jónéhányan, akiknek szakterülete a hordozás.A hiányt pótlandó írtam a fenti cikket a biztonságos babahordozás kritériumairól. Célom az, hogy az információ eljusson minden gyermeket váró és kisgyermekes családhoz: a megfelelő hordozóeszközben való anatómiailag helyes hordozás maximálisan biztonságos a babának és a hordozó személy számára is.
A cikk megjelent az alábbi oldalakon:
Meg lehet tudni, hogy mely négy hordozókendő volt az és mi az ötödik, amelyik az ajánlott minősítést kapta?!
Nono!
Utána nézek. Ha meglesz, ideírom.
Anikó
Nono!
Az 1998-as kutatás sajnos csak papíron van meg.
Később is készítettek kutatásokat, de az 1998-as volt eddig a legnagyobb és legrészletesebb vizsgálat.
A későbbiekről itt olvashatsz:
2006-os
http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=38363;bernr=07;co=;suche=tragehilfen
2004-es
http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=32395;bernr=07;co=;suche=tragehilfen
Nono!
Az 1998-as kutatásban a következőket ajánlották:
1. Lana hordozókendő
2. Didymos hordozókendő
3. ? hordozókendő
4. ? hordozókendő
5. Glückskaefersack márkájú hordozó
A másik két kendő márkáját is beírom, ha kiderítettem.
Nekem volt Glückskäferem, nem volt kényelmes, húzta a vállamat, mint egy kenguru, szerintem nem is biztosít terpesztartást.
Valerka!
Én közelről még nem láttam ilyen hordozót, köszönöm, hogy leírtad a tapasztalataidat.